Na czym smażyć, czyli jaki olej do smażenia jest najlepszy?

Lubimy smażyć potrawy. Skwierczące na patelni ryby, mięso czy warzywa zyskują smak, jaki większość z nas lubi najbardziej. Na czym więc smażyć, jaki olej do smażenia wybrać, by jeść zdrowo?

Na oliwie czy lepiej na oleju? Może wybrać masło? Dobry tłuszcz do smażenia powinien zawierać dużo jednonienasyconych kwasów tłuszczowych (JKT), a mało wielonienasyconych kwasów tłuszczowych (WKT).
Olejami dobrymi do smażenia są m.in. olej rzepakowy i oliwa z oliwek.

  • Olej rzepakowy zawiera około 61% jednonienasyconych kwasów tłuszczowych i 29% wielonienasyconych kwasów tłuszczowych.
  • W oliwie z oliwek jest 70% jednonienasyconych kwasów tłuszczowych (JKT) i 11% wielonienasyconych kwasów tłuszczowych (WKT).
  • Jednonienasycone kwasy tłuszczowe są bardziej odporne na utlenianie pod wpływem wysokiej temperatury niż wielonienasycone. Dlatego olej rzepakowy i oliwę z oliwek można stosować zarówno na surowo do sałatek, jak i do krótkiego smażenia.
    Warto pamiętać, że olej rzepakowy i oliwę z oliwek można stosować tylko do krótkotrwałego smażenia. Co ważne, nie należy smażyć na tym samym oleju po raz drugi.

Oliwa z oliwek

Jest zdrowym tłuszczem, bogatym w jednonienasycone kwasy tłuszczowe. Najlepiej smażyć na średnim ogniu, unikając bardzo wysokich temperatur.
Oliwa ma wysoki punkt dymienia – dobrej jakości oliwa extra virgin jest bezpieczna nawet przy temperaturze 220-240 stopni C. To dużo, ponieważ smażenie nawet na głębokim tłuszczu rozgrzewa olej do ok. 190 stopni.

Olej rzepakowy dobry do smażenia

Jedną z zalet oleju rzepakowego jest możliwość smażenia na nim w wysokich temperaturach, ponieważ ma on wysoki punkt dymienia. To oznacza, że olej pali się dopiero powyżej temperatury 204°C (wtedy zaczynają się tworzyć szkodliwe związki). Ów punkt dymienia powinno się brać pod uwagę przy wyborze oleju kuchennego. Im bardziej rafinowany jest olej, tym wyższy punkt dymienia.
Wielu dietetyków uważa, że olej rzepakowy powinien być uważany za najzdrowszy olej jadalny ze względu na jego skład i właściwości odżywcze. W porównaniu z innymi olejami roślinnymi zawiera również niewielką ilość tłuszczów nasyconych.
Jeśli chcesz spróbować dań opracowanych przez dietetyków i ugotowanych przez szefów kuchni – zamów zestaw na próbę

Tłuszcz kokosowy

Jest to tłuszcz bardzo dobry do smażenia w wysokich temperaturach, daje potrawom charakterystyczny smak.

Olej z awokado

Ma wysoki punkt dymienia i jest bogaty w jednonienasycone kwasy tłuszczowe. Dzięki temu nadaje się do smażenia na wysokich temperaturach.

Masło klarowane

Zwykłe masło (do smarowania) nie jest polecane do smażenia. Jego temperatura dymienia jest za niska — wynosi około 150 stopni C. Nadaje się więc do ekspresowego smażenia, na przykład jajecznicy.
Natomiast do smażenia różnych innych potraw zalecane jest masło klarowane. Ma wysoki punkt dymienia, co oznacza, że nadaje się do smażenia przy wyższych temperaturach. Potrawy smażone na maśle klarowanym smakują wybornie.

Oleje, które nie nadają się do smażenia

Nie należy smażyć na oleju sojowym, z pestek winogron lub dyni, sezamowym czy kukurydzianym. Jeśli chodzi o olej słonecznikowy zawiera szereg cennych składników, dlatego też więcej korzyści z jego spożycia będziemy mieli, gdy znajdzie się w sosach do sałatek, a nie na patelni.

Sprawdź inne diety

Zobacz wszystkie diety

Sprawdź inne diety

Zobacz wszystkie diety