Jak skutecznie i zdrowo schudnąć?

Otyłość to nie tylko kwestia wyglądu, ale także, a może aż, zdrowia. Jak skutecznie schudnąć, by uniknąć konsekwencji otyłości i nadwagi?

4 marca jest obchodzony Światowy Dzień Otyłości i ma on na celu zwrócenie uwagi na skalę i konsekwencje, wynikające z nadmiernej masy ciała. Częstość występowania tej choroby, którą jest otyłość jest ogromna. Aż 6 na 10 Polaków boryka się z nadmierną masą ciała, nadwagą bądź otyłością. Codziennie na różnych portalach, a także w gazetach widzimy dziesiątki nagłówków sugerujących cudowne sposoby na redukcję masy ciała. Czy należy ulegać modzie na jednoskładnikowe i katorżnicze diety a wręcz głodówki? Czy przyniesie to zamierzony a tym bardziej trwały efekt?

Najważniejsza złota zasada: Aby zredukować masę ciała trzeba jeść.

Czy chcąc schudnąć stosować głodówki? Nie – głodówki nie spowodują trwałego i zdrowego chudnięcia. Odpowiednia dieta to klucz do sukcesu.
A więc co należy jeść i jakie reguły przyjąć, aby schudnąć?

Deficyt kaloryczny pomoże skutecznie schudnąć

Aby zredukować masę ciała, należy spożywać mniej kalorii, niż organizm spala, czyli zużytkowuje na czynności fizjologiczne i te codzienne. W takiej sytuacji mówimy o deficycie kalorycznym. Nadmiar prowadzi do przyrostu masy ciała. Aby schudnąć, należy spożywać mniej kalorii, niż się zużywa. Jednak nie jest to takie proste, jak może się wydawać. Istnieją różne sposoby na określenie ilości kalorii, jakie organizm potrzebuje, a także sposoby na śledzenie spożytych kalorii. CAŁKOWITA PRZEMIANA MATERII to całkowity, dobowy wydatek energetyczny człowieka wynikający z czynności fizjologicznych oraz dodatkowych zadań w ciągu doby. O odpowiednią podaż kalorii bardzo łatwo dbać z cateringiem dietetycznym. Codziennie otrzymujesz posiłki ze skrupulatnie wyliczonymi kaloriami. Nie musisz robić zakupów, gotować. Nie tracisz czasu i nie masz pokus na podjadanie.

Węglowodany a skutecznie odchudzanie

Węglowodany są ważnym składnikiem diety, ponieważ stanowią główne źródło energii dla organizmu. Jednak niektóre rodzaje węglowodanów, takie jak cukier i biały chleb, mogą prowadzić do przyrostu masy ciała. Dlatego ważne, aby wybierać węglowodany o niskim indeksie glikemicznym – sprawdź naszą dietę Niski IG – które powodują wolniejszy wzrost poziomu cukru we krwi, dzięki czemu na dłużej dają uczucie sytości. Przykłady: pełnoziarniste produkty zbożowe, warzywa i owoce.

Białko

Jest ważne dla budowy mięśni i zachowania zdrowia. Spożywanie białka może również pomóc w redukcji masy ciała, ponieważ jest ono bardziej sycące niż węglowodany lub tłuszcze. Jednak ważne, aby wybierać zdrowe źródła białka, takie jak mięso, ryby, jaja, orzechy, nasiona, tofu i mleko. Należy unikać wysokoprzetworzonych produktów mięsnych, takich jak wędliny.

Tłuszcze

Tłuszcze są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Ale jedząc zbyt dużo tłuszczu, może doprowadzić do przyrostu masy ciała. Trzeba więc wybierać zdrowe źródła tłuszczu,  jak: oleje roślinne, orzechy, nasiona i ryby bogate w tłuszcze omega-3. Do szkodliwych i niekorzystnych dla zdrowia tłuszczów, należą izomery trans i nasycone kwasy tłuszczowe, które znajdują się w przetworzonych produktach spożywczych.

Warzywa i owoce, by skutecznie schudnąć

Bogate w witaminy, minerały i błonnik. Jedzenie dużej ilości warzyw i owoców może pomóc w utracie wagi, ponieważ mają one w większości niską kaloryczność, ale jednocześnie są sycące i bogate w składniki odżywcze. Można zjeść objętościowo dużo produktów z tej grupy, dostarczając jednocześnie niewiele kalorii. Szczególnie na początku zmiany nawyków żywieniowych warto dbać o to, aby posiłki były okazałe objętościowo. Warto wybierać różnorodne warzywa i owoce, aby zapewnić sobie zróżnicowane składniki odżywcze.

Woda – picie wystarczającej ilości wody jest ważne dla utrzymania prawidłowego funkcjonowania organizmu. Woda pomaga w regulowaniu temperatury ciała, transportowaniu składników odżywczych i usuwaniu toksyn z organizmu. Picie wody może również zmniejszyć apetyt i poprawić metabolizm. W ciągu doby należy wypijać minimum 1,5 l wody, przy czym w trakcie intensywnego wysiłku fizycznego zapotrzebowanie może zwiększyć się nawet do 5 litrów.

Różnorodność składników

Spożywanie różnorodnych składników, ale w mniejszych porcjach może pomóc w utracie wagi. Pamiętaj zawsze o proporcjach składowych posiłku. To warzywa mają stanowić największą część talerza, ponieważ zmniejszają ilość spożywanych kalorii. Mniejsze porcje zdrowych produktów mogą pomóc w osiągnięciu i utrzymaniu zdrowej masy ciała.

Chcesz skutecznie schudnąć – jedz regularnie posiłki

Są ważne dla utrzymania równowagi hormonalnej i metabolicznej organizmu. Nieregularne jedzenie posiłków może prowadzić do napadów głodu i spożywania nadmiernej ilości kalorii. Warto jeść 3-5 posiłków dziennie. Jest to kwestia indywidualna i należy wybrać najkorzystniejszy dla siebie rozkład posiłków.

Unikanie przetworzonych produktów

Fast food, słodycze i przetworzone mięso, mogą prowadzić do przyrostu masy ciała. Warto unikać tych produktów i zamiast tego wybierać świeże, naturalne produkty spożywcze. W dzisiejszych czasach mamy ogromne możliwości przygotowania zdrowych słodyczy bez cukru oraz wegańskich zamienników tradycyjnych hamburgerów. Zróżnicowanie smaków, o które dbamy w naszym cateringu pozwala jeszcze lepiej trzymać się założeń diety i ogranicza podjadanie.

Regularna aktywność fizyczna

Jest kluczowa dla utraty masy ciała i zachowania zdrowia. Ćwiczenia mogą pomóc spalić nadmiar kalorii i poprawić stan zdrowia oraz samopoczucie. Ważne, aby wybrać aktywności, które odpowiadają indywidualnym potrzebom i umiejętnościom.

Chcąc zredukować masę ciała, warto pamiętać o zasadach profesora Bergera. Jest to 5 wyrazów zaczynających się na literę U, istotnych przy redukcji masy ciała.

  • Urozmaicenie
  • Uregulowanie
  • Umiarkowanie
  • Uprawianie sportów
  • Unikanie

A dla pełnego sukcesu wielu dietetyków dodaje szóste U – uśmiech. W całym procesie redukcji masy ciała nie można zapominać o pozytywnym nastawieniu, gdyż jest to niezbędny element do osiągnięcia pełnego sukcesu.

Sprawdź inne diety

Zobacz wszystkie diety

Sprawdź inne diety

Zobacz wszystkie diety