Poznaj produkty, które nie powinno się jeść na pusty żołądek

Jedzenie jest jednym z ważniejszych procesów, które pozwalają nam dobrze i zdrowo żyć. Nie tylko ważne jest to aby jeść, ale przede wszystkim ważne jest to, co się konsumuje. Jednak jedzenie zdrowych produktów, ale w nieodpowiednim czasie, także może być dla nas niekorzystne. Powinniśmy więc wybierać jak najlepsze dla nas jedzenie i tak wybierać czas posiłków, aby zoptymalizować wykorzystanie z nich wszystkich witamin i składników mineralnych.

Te produkty nie powinno się jeść na czczo:

  1. Owoce cytrusowe

Owoce są zawsze bardzo zdrowe, jeśli są spożywane we właściwym czasie. Cytrusy są bogate w kwasy owocowe, które jedzone na pusty żołądek mogą spowodować zgagę oraz podrażnienie żołądka oraz wrzody.

  1. Kawa

Rozpoczęcie dnia od filiżanki kawy jest bardzo powszechną praktyką. Wydaje się, że jest to łatwy sposób na wyrwanie się ze snu, ale picie kawy na pusty żołądek może prowadzić do zgagi i niestrawności w ciągu dnia. Stymuluje wydzielanie kwasu solnego w układzie trawiennym, które u niektórych osób powoduje zapalenie błony śluzowej żołądka.

  1. Banany

Banany są jednym z najbardziej znanych pokarmów dietetycznych. Uspokajają, pomagają w łagodzeniu zaparć i są uznawane za super jedzenie. Jednak banany są bogate w magnez i potas, co może prowadzić do braku równowagi magnezu i potasu we krwi, jeśli banany zostaną zjedzone na całkowicie pusty żołądek. Może to zakłócić pracę serca.

  1. Jogurt i inne mleczne, fermentowane produkty

Produkty mleczne są zdrowe, jednak kubeczek jogurtu zjedzony rano nie jest pełnowartościowym posiłkiem. Jednak głównym powodem, dla którego nie należy spożywać jogurtu na pusty żołądek, jest to, że bakterie kwasu mlekowego znajdujące się w jogurcie zostaną zneutralizowane przez kwas solny zawarty w żołądku. Wystarczy dodać np. musli do jogurtu, aby w ten sposób ochronić dobroczynne bakterie.

  1. Ciastka, ciasteczka

Wszyscy wiemy, że spożywanie zbyt dużych ilości cukru nie jest korzystne dla naszego zdrowia. I naszej sylwetki. Pączki, drożdżówki z borówkami i inne cukiernicze smakołyki zawierają sporo cukru oraz syropu glukozowo-fruktozowego. Duże ilości cukru spożyte na pusty żołądek obciążają wątrobę i mogą prowadzić do jej uszkodzenia. Zawarte w słodkich bułkach drożdże, podrażniają żołądek oraz mogą powodować silne wzdęcia. Słodycze podnoszą poziom insuliny we krwi, co może przyczyniać się do rozwoju cukrzycy oraz otyłości.

  1. Gruszki

Gruszki to bardzo zdrowe owoce, ale zawarty w nich błonnik może powodować uszkodzenia delikatnej błony śluzowej żołądka, gdy są spożywane na czczo. Lepiej więc połączyć je z innymi produktami.

  1. Ogórki i inne warzywa

Jedzenie warzyw i przygotowane z nich sałatki są jednym z lepszych wyborów żywieniowych. Jednak nie są one najlepsze o każdej porze dnia. Surowe warzywa lub sałatka mogą nie być najlepszym produktem do jedzenia na pusty żołądek. Są pełne grubych włókien błonnika pokarmowego, które mogą obciążyć pusty żołądek. Mogą również powodować wzdęcia i bóle brzucha gdy są spożyte na  pusty żołądek.

  1. Pomidory

Pomidory, choć pełne składników odżywczych i dużych ilości witaminy C, zawierają również wysoki poziom kwasu garbnikowego, który zwiększa kwasowość w żołądku i może prowadzić do wrzodów żołądka i nasilać dyskomfort w ciągu dnia.

  1. Zimne napoje

Co chwilę powtarza się, że zaraz po obudzeniu warto wypić szklankę wody z cytryną oraz miodem. Jednak wielu z nas, zwłaszcza w okresie lata, poddaje się pokusie wypicia szklanki zimnej, mrożonej wody. Picie mrożonych napojów na pusty żołądek może uszkodzić błonę śluzową i spowolnić trawienie w ciągu dnia, podczas gdy letnie napoje pomagają uruchomić przewód pokarmowy i pobudzić metabolizm.

Sprawdź inne diety

Zobacz wszystkie diety

Sprawdź inne diety

Zobacz wszystkie diety