Zjeść, czy nie zjeść pączka? Czyli jak przetrwać Tłusty Czwartek

Czy dać się skusić?

Po pierwsze – jesteśmy tylko ludźmi i mamy swoje słabości i zachcianki. Nawet istnieje specjalne określenie na odstępstwa od diety: „cheat meal” bądź niektórzy robią sobie cały „cheat day”.

Wszystko kwestią częstotliwości, jakości jak i ilości spożywanych posiłków. Wszystko jest dla ludzi tylko trzeba umiejętnie korzystać z przysmaków i jedzenia, które jest niemal wszędzie. Jeśli na co dzień odżywiasz się zdrowo, ograniczasz a nawet eliminujesz produkty przetworzone – a jeśli odżywiasz się z Przełomem w Odżywianiu to jesteś w najlepszych rękach 🙂

Z raportu z 2021 roku wynika, że prawie 60% osób powyżej 18 roku życia ma problem z nadmierną masą ciała. Są to dane zatrważające, natomiast na pewno – praca na nadprogramowe kilogramy nie wywodzi się z jednego pączka. Każdego dnia jesteśmy bombardowani reklamami o nowych daniach – niestety najczęściej przetworzonych – zarówno na bilbordach, w Internecie, jak i telewizji. Najlepiej to dostrzegają osoby, które są na restrykcyjnych dietach – patrząc świadomie wiedzą, że nic z tego co widzą nie jest dla nich. Należy mieć świadomość, że jeśli permanentnie ulegamy pokusom na słodkie rzeczy – powinien być to sygnał alarmowy. Zawsze to, co odczuwamy jest sygnałem i obrazem tego co dzieje się w naszym organizmie. Preferowanie słodkich smaków często związane jest z niedoborami cynku, manganu, witaminy C oraz witamin z grupy B. Dlatego tak istotna jest prawidłowo zbilansowana dieta, szczególnie ta redukcyjna. Niedobory poszczególnych składników mogą przesądzić o jej niepowodzeniu, gdyż zachcianki przewyższą silną wolę trwania na diecie.

 

Od jednego pączka jeszcze nikt nie przytył.

Jeden średni pączek ma ok. 300 kcal i nawet więcej niż 10 g tłuszczu. Należy jednak mieć świadomość tego, co się spożywa i w takim dniu jak tłusty czwartek zrezygnować np. z podwieczorku czy dodatkowej dużej latte z mlekiem, która ma około 100 kcal, a gotowe kawy mleczne z popularnych kawiarni nawet 250 kcal. Jeśli masz ochotę, zrób sobie przyjemność i zjedz pączka. Podobno gwarantuje to szczęście w kolejnych miesiącach, wiec kto się odważy igrać z losem? 🙂

 

Jak przetrwać Tłusty Czwartek? 

Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka specjalnych rad na TŁUSTY CZWARTEK:

1. Jeśli masz ochotę na pączka zjedz go lepiej w pierwszej połowie dnia. Nie walcz ze sobą, bo zapewne skończy się to zjedzeniem go na kolacje i to raczej nie jednej sztuki.

2. Jeśli pączek – to nie kawa czy słodzony sok.

3. Tego dnia szczególnie pamiętaj o nawodnieniu

4. Zaparz sobie zioła, które pomogą w trawieniu. W tym dniu szczególnie dobrze sprawdzi się napar z mięty, kopru włoskiego, czy rumianek.

5. Idź na dłuższy spacer, bądź zrób chociaż lekki trening.

6. Świadomie zaplanuj swoje odżywianie tego dnia.

7. Kontroluj przekąski, ponieważ z samych niewinnych dodatków, które często są spożywane nieświadomie można dostarczyć nawet 1000 kcal dziennie.

 

Każdy ma prawo do odrobiny przyjemności, dlatego w Przełomie zadbaliśmy o naszych klientów w te słodkie święto pączka i w torbie znajdą tradycyjnego pączka, przygotowanego przez nas ze sprawdzonej receptury oraz z najlepszych składników.

Najważniejsze są proporcje, a z nami od jutra już tylko zdrowe kalorie i idealnie zbilansowana dieta 🙂

 

Aleksandra Turska, magister dietetyki

Sprawdź inne diety

Zobacz wszystkie diety

Sprawdź inne diety

Zobacz wszystkie diety