Suplementy i środki odchudzające

Co sprawia, że sięgamy po suplementy i środki odchudzające?

Marzenia o szczupłej sylwetce. W dzisiejszych czasach ludzie żyją w biegu, każdy gdzieś pędzi, ma wiele spraw na głowie. W wirze obowiązków pozornie nie mamy czasu na zdrowe odżywianie, regularne uprawianie sportu. Wierzymy, że istnieją złote środki na odchudzanie bez większego wysiłku. Dodatkowo media reklamują cudowne preparaty odchudzające, które wydają się być panaceum.

Skład suplementów diety na odchudzanie

Dostępność odchudzających suplementów diety jest ogromna. Kupując produkt, który ma nam „pomóc” zwykle sugerujemy się reklamą, na dalszy plan schodzi sprawdzenie składu danego preparatu.

Co tak naprawdę znajduje się w tych specyfikach? Środki odchudzające można podzielić na umowne grupy:

  • Oczyszczające, wspomagające trawienie – na bazie: liści senesu, korzenia rzewienia, kory kruszyny i mniszka lekarskiego. Zwiększają perystaltykę jelit, ale przy dłuższym stosowaniu są niebezpieczne. Mogą prowadzić do biegunek, podrażnienia żołądka, po odstawieniu zwykle występują problemy z regularnością wypróżnień.
  • Przyspieszające spalanie tkanki tłuszczowej – głównymi składnikami tego typu preparatów są: l- karnityna i CLA. Mają one za zadanie zamienić kwasy tłuszczowe na energię. L- karnityna działa jedynie podczas intensywnego wysiłku fizycznego, natomiast CLA nie ma potwierdzonego działania.
  • Ograniczające trawienie tłuszczy – takie działanie wykazuje Chitosan (składnik pozyskiwany z morskich skorupiaków). Nie wolno stosować go zbyt długo, ponieważ ograniczy wchłanianie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, co może być przyczyną wielu problemów zdrowotnych.
  • Pobudzające – głównie stosuje się guaranę, kofeinę i efedrynę. Podwyższają one temperaturę ciała oraz pobudzają układ nerwowy. Zbyt duża ilość tych składników jest bardzo niebezpieczna dla zdrowia. Może powodować zaburzenia czynności serca, nerwowość oraz bezsenność.
  • Hamujące apetyt – takie działanie wykazuje chrom, który reguluje poziom glukozy we krwi. Niestety, nie ma on potwierdzonego działania, za to w zbyt dużej ilości może zwiększyć ryzyko zachorowania na nowotwory.
  • Inne – często bywają suplementy, które w swoim składzie mają przeróżne substancje, które w żaden sposób nie wpływają na proces odchudzania.

Czy warto przyjmować środki odchudzające?

Nadmierne spożywanie suplementów diety w dzisiejszych czasach jest czymś normalnym. Mogłoby się wydawać, że skoro dany produkt jest nazwany suplementem diety to jest absolutnie bezpieczny. Niestety, często przesadzamy z ilością przyjmowanych specyfików, nie sprawdzamy składu ani wskazań do stosowania. To sprawia, że w łatwy sposób możemy przedawkować substancje zawarte w produkcie a tym samym negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie. Pamiętajmy też, że środki odchudzające mają działać wspomagająco a nie zastępować zdrowy tryb życia.

Reklama w dzisiejszych czasach potrafi zdziałać cuda i tak też się dzieje z suplementami odchudzającymi. Jeśli jednak przyjrzymy się im bliżej, okazuje się że nie warto ich przyjmować. Natomiast stosując zbilansowaną i urozmaiconą dietę, w naturalny sposób możemy dostarczyć naszemu organizmowi wszystkich niezbędnych wartości odżywczych. Dodatkowo używając w kuchni świeże zioła i przyprawy pobudzisz swój metabolizm i zadbasz o zgrabną sylwetkę.

Sprawdź inne diety

Zobacz wszystkie diety

Sprawdź inne diety

Zobacz wszystkie diety