Ile jajek dziennie powinniśmy jeść?

Ile jajek w diecie

Jaką ilość jajek zalecają dietetycy? Czy jajka można jeść codziennie? Odpowiedź nie jest jednoznaczna, ponieważ to, ile jajek dziennie powinniśmy spożywać, zależy od ogólnego stanu zdrowia, naszego jadłospisu na co dzień, stylu życia, jaki prowadzimy, od aktywności fizycznej.

Jajka można zaliczyć do źródeł pełnowartościowego białka, ponieważ znajdziemy w nich wszystkie niezbędne aminokwasy. Według badań białko dostarczane przez jajka wspomaga zdrowie mięśni szkieletowych, a także zmniejszać apetyt. Zatem ile jajek dziennie jeść?

Ile jajek dziennieIle jajek dziennie – zalecenia WHO

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca, by spożywać 1-2 jaja dziennie. To bezpieczna dawka, która wpłynie pozytywnie na organizm. Tym bardziej, że w najnowszej piramidzie zdrowego odżywiania, jaja znajdują się na równi z rybami oraz roślinami strączkowymi.
Natomiast Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne zaleca spożycie od 6 do 12 jaj tygodniowo. Dotyczy to zdrowych ludzi.

Co zawierają jajka?

Białko jaja kurzego jest wzorcem żywieniowym, ponieważ zawiera wszystkie aminokwasy egzogenne, czyli takie, których organizm człowieka nie jest w stanie sam wytworzyć. Muszą one zostać dostarczone z pożywieniem.
Jajka są bogatym źródłem białka, a z kolei białko jest istotnym składnikiem diety. 
Jajka to bogactwo różnych witamin i minerałów. Witaminy zawarte w jajku to witaminy A, D, E, K oraz witaminy z grupy B. Jeśli chodzi o składniki mineralne, to w jajku są m.in.: potas, fosfor, wapń, cynk, żelazo, magnez, jod i selen.
Jaja dostarczają zdrowych tłuszczów, w tym kwasów omega-3.

Ile jajek dziennie spożywać, by nie mieć kłopotów z cholesterolem?

  • Jajka zawierają cholesterol, jednak badania sugerują, że dla większości zdrowych osób jedzenie do 7 jajek tygodniowo, czyli jedno jajko dziennie w menu, nie wpływa negatywnie na poziom cholesterolu.
  • W jednym jajku jest ponad 200 mg cholesterolu, jednak jego wpływ na organizm jest równoważony przez dobroczynne dla zdrowia przeciwutleniacze, witaminy, minerały. Do tego niezbędne kwasy tłuszczowe i lecytyna sprzyjają normalizowaniu cholesterolu i trójglicerydów.
  • Jednak w niektórych przypadkach, jak np. wysoki poziom cholesterolu, może być konieczne ograniczenie spożycia jajek. W takiej sytuacji konieczna jest konsultacja z lekarzem lub dietetykiem.Ile jajek dziennie

Różnorodność diety

Ważne, by dieta była różnorodna, więc oprócz jajek warto uwzględniać inne źródła białka, takie jak: mięso, ryby, rośliny strączkowe czy produkty mleczne.
W razie wątpliwości najlepiej skonsultuj się z dietetykiem , który pomoże dostosować plan żywieniowy do indywidualnych potrzeb.

Sprawdź inne diety

Zobacz wszystkie diety

Sprawdź inne diety

Zobacz wszystkie diety