Styl życia matki ma wpływ na otyłość u dziecka?

Nadwaga w dzieciństwie

Nadmierna masa ciała w dzieciństwie wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia wielu zaburzeń metabolicznych, w tym cukrzycy, chorób sercowo-naczyniowych, a co za tym idzie przedwczesnej śmierci w wieku dorosłym. Jest to tak dużym problemem, że zaczęto badać przyczyny tego stanu. W 2018 roku w magazynie Science Daily opublikowano badanie, zajmujące się tym problemem.

Uważa się, że tak gwałtowny wzrost masy ciała związany jest ze zmianą stylu życia. Czynnikami stylu życia przyczyniającymi się do otyłości u dzieci są: brak aktywności fizycznej, siedzący tryb życia i spożywanie wysokokalorycznej diety wśród dzieci. Badanie pokazało, że styl życia dzieci w dużej mierze zależy od ich matek.

Wyniki wspomnianego badania, pokazują, że ogólny, zdrowy styl życia matek w okresie dzieciństwa i dojrzewania ich potomstwa wiązał się z istotnie niższym ryzykiem rozwoju otyłości u ich dzieci. Potomstwo kobiet, które stosowały pięć czynników niskiego ryzyka (dieta oparta o produkty dobrej jakości, prawidłowa masa ciała, regularna aktywność fizyczna, umiarkowane spożycie alkoholu oraz nie palenie papierosów) charakteryzowało się o 75% niższym ryzykiem zachorowania na otyłość niż dzieci matek, które nie stosowały się do czynników niskiego ryzyka związanych ze stylem życia.

Ryzyko rozwoju

Ryzyko rozwoju otyłości u dzieci było o 82% niższe, gdy zarówno matki, jak i ich potomstwo starało się przestrzegać zasady zdrowego stylu życia.

Inne badania nad otyłością u dzieci udokumentowały, że rozwój otyłości może wynikać zarówno z czynników genetycznych, jak i środowiskowych, a także wzajemnej interakcji tych czynników. Badania bliźniąt sugerowały, że rozwój otyłości może mieć silne podłoże genetyczne. Jednak lawinowo rosnąca częstość występowania otyłości w ostatnich dziesięcioleciach, wskazuje na nadrzędną rolę czynników środowiskowych w etiologii otyłości .

Ostatnio rozpoczęto badania koncentrujące się na środowisku domowym dzieci. Oceniano czy otyłość matek, w okresie dzieciństwa ich potomstwa, wpływa na rozwój nadmiernej masy ciała u dzieci. Na przykład wiele badań wykazało, że małe dzieci, których matki miały nadmierną masę ciała są narażone na rozwój otyłości w przyszłości.

Ponadto zachowania matek, takie jak palenie i picie alkoholu, były również związane ze wskaźnikiem masy ciała u ich potomstwa. Duże, wieloośrodkowe badanie składające się z 77 192 dzieci i 194 727 nastolatków wykazało, że wskaźnik masy ciała dzieci narażonych na wdychanie dymu tytoniowego był o 0,08 większy od tych, którzy nie mieli kontaktu z osobami palącymi.

Ponadto aktywność fizyczna matki wpływa na poziom ruchu jej potomstwa. Dzieci matek aktywnych fizycznie wydają się być ruchliwe niż dzieci nieaktywnych matek.

Badania pokazują, że ogólny zdrowy tryb życia matek jest związany z istotnie niższym ryzykiem otyłości u ich dzieci. Co ważne, przestrzeganie zdrowego trybu życia u matek i ich dzieci może prowadzić do jeszcze większego zmniejszenia ryzyka otyłości u dzieci.

Sprawdź inne diety

Zobacz wszystkie diety
4.9/5 - (12 opinie)