Przegląd najpopularniejszych diet i ich wady. Część 2

W ramach przypomnienia kilka słów o zdrowej, dobrze zbilansowanej diecie odchudzającej:

– Powinna pokrywać zapotrzebowanie na energię, z której ok. 25% to tłuszcze,
20% białko, i 55% węglowodany.
– Dieta powinna być urozmaicona, zawierać wszystkie makroskładniki .
– Wszystkie składniki mineralne oraz witaminy powinny być dostarczone wraz z pożywieniem.
– Posiłki powinny być spożywane w równych odstępach kilku godzinnych, w ilości 4-5 posiłków na dzień.

Większość popularnych diet nie spełnia tych warunków…

Dieta Paleo (nazywana również dietą przodków) – to sposób żywienia opierający się na diecie naszych przodków z okresu jaskiniowców. Zakłada spożywanie tylko nieprzetworzonych produktów takich jak: chude mięso, ryby, owoce i warzywa, orzechy, zioła, miód oraz naturalne tłuszcze. W diecie eliminuje się wszelkie produkty zbożowe, skrobiowe oraz nasiona strączkowe i nabiał.

WADY: Dieta jest dość uboga, eliminuje wiele wartościowych produktów. Spożywanie jedynie kilku składników do tworzenia codziennego menu, wydaje się być niemalże niemożliwe. Ponadto, pojawia się bardzo istotne pytanie: czy w dobie tak rozwiniętej cywilizacji, dieta przodków faktycznie będzie korzystna dla naszego zdrowia? Pamiętajmy, że prowadzimy stanowczo odmienny tryb życia od ludzi z epoki kamienia łupanego.

Dieta 50/50 – autorem diety jest James B. Johnson, amerykański chirurg plastyczny. Pomysł na odchudzanie przetestował na sobie; ma zapewniać spadek masy ciała ok. 15 kg w ciągu 2 miesięcy. Dieta polega na przestrzeganiu diety co drugi dzień. W tzw. dni „chude” spożywamy 20-35 % tego co w dzień „zwykły”.  Podczas diety należy jednak stosować umiar, odżywiać się racjonalnie.

WADY: Niestety, taki sposób żywienia, nie uczy zdrowych nawyków żywieniowych pozostających na stałe. Istotną wadą diety 50/50 są właśnie wahania kaloryczności. Tak skrajne jej ograniczanie co drugi dzień może prowadzić do spowolnienia przemiany materii a także do odwrotnego efektu niż zamierzony. W dni „chude” organizm będzie magazynował tkankę tłuszczową, aby zachować energię „na czarną godzinę”.

Dieta ketogeniczna – jest dietą wysokotłuszczową i białkową: większość energii pochodzi z tłuszczy i białek, do minimum ogranicza się spożycie węglowodanów. W czasie jej trwania organizm czerpie energię z własnych zgromadzonych tłuszczy.

WADY: Nie może być stosowana zbyt długo, i odchudzanie tą metodą powinno być konsultowane z lekarzem. Takie żywienie wyniszcza organizm i doprowadza do „spalania własnych mięśni”. Poza tym dieta zakwasza organizm, rozregulowuje metabolizm, może prowadzić do zaburzeń pracy mózgu.

Diety jednoskładnikowe (np. owsiana, jabłkowa, kapuściana) –  dzienne menu tego typu diet opiera się na 1 produkcie, który spożywa się przez kilka dni. Zwykle są to diety mające na celu oczyszczenie organizmu. W monodiecie w zależności od założeń, głównym składnikiem mogą być np.: owoce, warzywa, ryż, płatki osiane czy kefir.

WADY: Oczywistym minusem tej diety jest ograniczenie większości składników odżywczych. Takie żywienie jest restrykcyjne i niebezpieczne. Poprzez spożywanie tylko jednego produktu narażamy się niedobory oraz spadek energii, pogorszone samopoczucie, ospałość czy bóle głowy.

Wniosek jest jeden: aby zdrowo zrzucić zbędne kilogramy należy stosować dobrze zbilansowaną dietę odchudzającą dostarczającą wszystkie niezbędne składniki odżywcze oraz zapewniającą spadek masy ciała ok. 0,5 – 1 kg na tydzień. Tylko taki sposób żywienia zapewni zamierzony efekt oraz nie wyrządzi nam krzywdy.

Sprawdź inne diety

Zobacz wszystkie diety

Sprawdź inne diety

Zobacz wszystkie diety