Porzeczki i ich właściwości zdrowotne

Coraz więcej słyszymy przesłanek, że porzeczki posiadają właściwości przeciwutleniające, przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe.

Poznajmy je bliżej:

Porzeczki pomagają obniżyć poziom glukozy we krwi?

Przeczki, zwłaszcza czarne są bogate w glikozydy polifenolowe zwane antocyjanami, które mogą być pomocne w obniżaniu glikemii poposiłkowej. W tym celu dokonano badania, w którym sprawdzano wpływ ekstraktu z czarnej porzeczki na poziom glukozy we krwi po posiłku. Badanym mężczyznom i kobietom podawano napoje owocowe z ekstraktem z porzeczki. Badanie wykazało, że spożycie ekstraktu z czarnej porzeczki, odpowiadające 100g świeżym owocom, zmniejszało glikemię poposiłkową, insulinemię, co sugeruje, że włączenie polifenoli z czarnej porzeczki do żywności, może zapewnić korzyści zdrowotne dla układu sercowo – naczyniowego.

Olej z nasion czarnej porzeczki pomaga wzmocnić odporność

Olej z nasion czarnej porzeczki jest bogatym źródłem kwasów tłuszczowych omega – 6 oraz omega -3, przy czym stosunek tych kwasów wynosi 1 do 4-5 (co jest wartością rekomendowaną). W jednym z badań podawano go osobom starszym, aby sprawdzić odpowiedz immunologiczną.  Wyniki eksperymentu wykazały, że taka suplementacja nie wpływa niekorzystnie na odpowiedź immunologiczną u zdrowych osób, w podeszłym wieku. Może mieć wręcz efekt immunostymulujący, spowodowany mniejszym wytwarzaniem substancji prozapalnych.

Walczą z wysokim poziomem cholesterolu

Regularne spożywanie oleju z pestek porzeczki może poprawić gospodarkę cholesterolową oraz obniżyć poziom trójglicerydów. Korzyści te zauważono przy przyjmowaniu oleju codziennie przez 6 tygodni. W innym badaniu zauważono, że olej te obniżał poziomu cholesterolu LDL, w większym stopniu niż tran.

Poprawiają florę bakteryjną przewodu pokarmowego

Porzeczki wykazują jeszcze jedno zdrowe działanie – pomagają utrzymywać florę bakteryjną przewodu pokarmowego w pełni zdrowia. Ekstrakt z porzeczek może przynieść korzyści zdrowotne poprzez zwiększenie liczby pożytecznych bakterii w jelitach. Podawanie czarnych porzeczek, łącznie z dietą zawierającą dużą ilość błonnika pokarmowego przyczynia się do zmiany składu flory bakteryjnej przewodu pokarmowego. Zwiększeniu ulega populacja dobroczynnej flory bakteryjnej, a ogranicza się ilość chorobotwórczych bakterii np. Bifidobacterium oraz Clostridium. Poprawie uległo również zdrowie jelit.

Dbaj o swoje oczy jedząc porzeczki

Naukowcy zainteresowali się również wpływem ekstraktu z porzeczki na progresję choroby oczu – jaskry. Do badania zgłosiło się 38 osób, które podzielono na dwie grupy. Jedna grupa przyjmowała placebo, a druga otrzymywała 50 mg ekstraktu przez 24 miesiące. Wyniki analizy pokazały, że suplementacja ekstraktem może być bezpiecznym i obiecującym suplementem, ponieważ osoby go spożywające odczuły poprawę w kwestii widzenia.

 

Do tej pory porzeczki nie gościły na Twoim stole? Od razu to zmień. W naszym cateringu dietetycznym często podajemy je naszym podopiecznym, aby mogli czerpać z nich to co najlepsze.

Porzeczki sprawdzą się doskonale jako zwykła przekąska, dodatek do koktajli czy sałatek. Możesz spożywać je również jako olej z nasion.

Sprawdź inne diety

Zobacz wszystkie diety

Sprawdź inne diety

Zobacz wszystkie diety