Podjadanie – jak skutecznie mu zapobiegać?

Można z pewnością uznać, że podjadanie to jeden z „grzechów” głównych uniemożliwiający zachowanie szczupłej sylwetki. Jednym z założeń prowadzącym do redukcji masy ciała są ograniczenia kaloryczne. Jednak często, mimo, że sprawdzamy co spożywamy na główne posiłki, to całkowicie nie kontrolujemy tego, co zjadamy pomiędzy nimi. Przekąski mogą dostarczać nawet tyle samo kalorii w ciągu dnia co 3 główne posiłki.

 

Podjadanie to największy wróg diety odchudzającej.

Podjadanie często jest nieświadome. Łapiemy się na tym, że w pracy uczestnicząc w szkoleniu on-line przegryzamy ciastko, orzeszki, cukierki. Za chwilę sięgamy po szklankę napoju gazowanego, który jest naładowany cukrem, a później na znużenie ciężkim dniem jeszcze duża latte.

Czy wiesz, że w trakcie takiej z pozoru niewinnej przekąski możesz spożyć nawet 500 kcal?

  • Duża kawa latte – to ok. 200 kcal
  • Kawa latte z bitą śmietaną i syropem – ok. 350 kcal
  • Garść orzechów – ok. 230 kcal
  • Szklanka coli – 105 kcal
  • Batonik kokosowy – 480 kcal

Jeśli w ciągu dnia wypijasz 2,5 litrową butelkę napoju gazowanego to dodatkowe 900 kcal!  

Jeśli chcemy zredukować masę ciała, a podjadamy, nie zachowujemy deficytu kalorycznego, mimo, że stosujemy się do wytycznych dietetyka czy też spożywamy posiłki cateringowe. Pojawia się frustracja związana z dietą, bo czuje się nałożone ograniczenia i restrykcje, a efektów brak. Za niepowodzenie odpowiedzialne jest PODJADANIE.

 

Czytaj również: Chciałbyś schudnąć w krótkim czasie? Sprawdź nasze diety dla niecierpliwych!

 

Jak zapobiegać podjadaniu?

Uświadomiłeś sobie, że ulegasz podjadaniu i chciałbyś dowiedzieć się jak temu zapobiec? Oto kilka sposobów:

1. Jeśli masz poczucie, że nie kontrolujesz ilości spożywanych produktów zacznij wszystko skrupulatnie spisywać. Łącznie z napojami. W telefonie, w notatniku- jak Ci wygodniej! Podlicz kalorie z kilku dni. Zobrazuje Ci to jednoznacznie ile spożywasz każdego dnia: 1500, czy może jednak 2500 kcal. Są także specjalną aplikacje pozwalające kontrolować codzienną podaż kalorii.

2. Dobrze rozplanuj swoje posiłki. Ich godziny dostosuj do swojego trybu życia. Ostatni posiłek nie może być spożywany wcześnie, bo wieczorem z pewnością sięgniesz po jakąś przekąskę albo kanapki. Kolacja o 18:00 to mit! Spożywanie posiłków w równych odstępach czasu, pozwala niwelować odczucie głodu a tym samym niekontrolowane sięganie po przekąski.

3. Myj zęby kilka razy w ciągu dnia. Zaskakujące? A jednak. To udowodnione naukowo, że świeży oddech zmniejsza chęć podjadania.

4. Miej zawsze pod ręką wodę. To Twój najlepszy sprzymierzeniec. Gdy poczujesz głód warto sięgnąć po wodę. Nie zawiera kalorii, jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu, a także redukuje uczucie głodu. Odpowiednie nawodnienie organizmu zapobiega powstawaniu obrzęków. Pijąc niewiele możesz cierpieć na obrzęki co również negatywnie wpływa na masę ciała oraz ogólne zadowolenie ze swojego wyglądu. Jeśli ciężko jest Ci spożywać wyłącznie wodę, włącz zioła oraz herbaty. Koniecznie pij niesłodzone! Dodatkowo mogą one regulować trawienie.

5. Wprowadź aktywność fizyczną. Nie muszą to być mordercze treningi na siłowni a dobrym rozwiązaniem będzie spacer, rower. Najważniejsze- ma być to dla Ciebie przyjemność. Poza ograniczeniem spożywanych kalorii zyskasz lepszy humor 🙂

6. Nie kupuj i nie przechowuj w domu niezdrowych przekąsek czy też produktów. Jeśli nie masz dostępu do pewnych produktów to nie sięgniesz po nie, nawet jeśli dopadnie Cię ogromy głód.

7. Wysypiaj się – sen ma zbawienny wpływ na nas. Jeśli masz deficyt snu i czujesz przemęczenie organizm będzie dawał sygnały, że potrzebuje energii. Czyli nic innego jak domaganie się dodatkowych kalorii, a tym samym jedzenia.

8. Korzystanie z cateringu dietetycznego. Skorzystanie z tej możliwości odżywiania i brak dodatkowych produktów w lodówce narzuca dyscyplinę i daje efekty. Jest to bardzo proste do wdrożenia i skutecznie uczy regularności.

9. Zadbaj o odpowiednie zbilansowanie diety – deficyty witamin i składników mineralnych będą dodatkowo potęgowały głód oraz chęć na słodkie i tłuste produkty.

Istnieje wiele sposobów na ograniczenie podjadania w ciągu dnia, najważniejsze to uświadomić sobie problem, określić jego nasilenie i wdrożyć zaproponowane przez Nas rady. Dodatkowo służymy pomocą przy przygotowaniu posiłków, dostarczymy je do Ciebie każdego dnia. Z nami z łatwością zaprzestaniesz podjadać i osiągniesz zamierzone efekty!

 

Aleksandra Turska, dietetyk

Sprawdź inne diety

Zobacz wszystkie diety

Sprawdź inne diety

Zobacz wszystkie diety