Światowy Dzień Otyłości

4 marca obchodzimy Światowy Dzień Otyłości. Skłania nas to do przyjrzenia się tej chorobie cywilizacyjnej. Należy sobie uświadomić, że otyłość to nie tylko kwestia, dobrego czucia się we własnym ciele, ale poważny problem, który niesie za sobą konsekwencje zdrowotne. Otyłość to też nie kwestia estetyki i kilku nadprogramowych kilogramów, a choroba, która nie „wyleczy się sama”, a wręcz przeciwnie. Jeśli nie wprowadzi się konkretnych zmian w sposobie odżywiania i stylu życia, szybko postępuje.

Co jest przyczyną otyłości?  

Wiele osób borykających się z problemem nadmiernej masy ciała, uważa, że po prostu tak ma albo wynika to z chorób, na które cierpią.

Ważne, aby spojrzeć odwrotnie: TO WIĘKSZOŚĆ CHORÓB WYNIKA Z OTYŁOŚCI A NIE ODWROTNIE.

Otyłość wtórna, a więc taka, która jest następstwem innych chorób np. chorób podwzórza, przez co upośledzone jest prawidłowe odczuwanie głodu i sytości, stanowi tylko kilka procent. Tak naprawdę nadwaga, która bardzo często przechodzi w otyłość wynika z tzw. Dodatniego bilansu energetycznego, a więc, najprościej rzecz ujmując z nadmiaru spożywanych produktów, które dostarczając organizmowi za dużą ilość kalorii. Każdego dnia nawet bez ćwiczeń, czy intensywnego i aktywnego trybu życia organizm i tak potrzebuje energii. Jest to tzw. PODSTAWOWA PRZEMIANA MATERII (PPM) czyli ilość energii, której organizm potrzebuje na podstawowe funkcje życiowe: oddychanie, trawienie (tak też wiąże się z wydatkiem energetycznym!). Jednak tym sobie nie można tłumaczyć, zjedzonego ciastka, czy też podwójnego obiadu. Jednak należy mieć świadomość, ile spożywamy kalorii każdego dnia. Co ciekawe, osoby zmagające się z nadmierną masą ciała najwięcej kalorii spożywają nieświadomie – między posiłkami – podjadając. Za otyłość obwinia się genetykę, jak pokazują badania występują mutacje, które mogą predysponować do otyłości, jednak to styl życia powoduje, że masa ciała szybuje w górę. Jak pokazują badania, osoby zdrowo odżywiające się i dostosowujące kaloryczność posiłków, u których występuje generyczna predyspozycja do otyłości, wykazują masę ciała wyższą o ok. 3 kg w stosunku do osób zdrowych. Więc jak widać wszystko zależy od nas samych i szeroko rozumianego stylu życia.

Otyłość najczęściej wynika z dodatniego bilansu energetycznego!

 

Jak sprawdzić czy Twoja masa ciała jest prawidłowa?

Oblicz swój wskaźnik BMI – czyli Body Mass Index.   Jest to proste działania. Należy masę ciała wyrażoną w kg podzielić przez podniesiony do kwadratu wzrost w metrach.

 

Jak interpretować wynik?

Wynik powyżej 25  wskazuje na nadwagę i jest sygnałem ostrzegawczym, natomiast jeśli BMI wynosi 30 i więcej wskazuje na otyłość.

Klasyfikuje się klasy otyłości:

  • BMI w przedziale 30 – 34,9 – otyłość I stopnia
  • BMI w przedziale 35 – 39,9 – otyłość II stopnia
  • BMI powyżej 40 – otyłość II stopni    

Drugim sposobem identyfikacji otyłości jest badanie BIA – bioimpedancji elektycznej. Badanie jest bezbolesne, wręcz nieodczuwalne trwa chwilę a daje obraz składu ciała. Pokazuje zawartość mięśni, tkanki tłuszczowej oraz wody w organizmie. Takie badanie jest wykonywane podczas konsultacji z naszym Dietetykiem i jest narzędziem do monitorowania efektów. Prawidłowo prowadzony proces redukcji masy ciała powoduje spadek głownie tkanki tłuszczowej, a nie mięśni czy spadek zawartości wody.

 

Czytaj również: Chciałbyś schudnąć w krótkim czasie? Sprawdź nasze diety dla niecierpliwych

 

Jaka jest ranga problemu?  

Otyłość skraca życie o około 4 lata. To pokazuje, że otyłość to nie tylko kwestia wizualna i estetyczna, a cichy zabójca. Tkanka tłuszczowa jest aktywna i przyczynia się do przewlekłego stanu zapalnego organizmu, a tym samym jest przyczynkiem do powstawania innych zaburzeń.

Badania z 2021 roku dowodzą, że w Polsce nadmierną masę ciała ma aż 58 % dorosłych. I ten odsetek zwiększa się wraz z wiekiem. Jest to zatrważająca statystyka. Nie mniej alarmujące są wyniki badań przeprowadzone wśród dzieci – które tyją najbardziej wśród ludności europejskiej. Otyłość wieku dziecięcego jest jeszcze tragiczniejsza w skutkach.

 

Jakie są następstwa otyłości?

Skutki otyłości są bardzo rozległe dla organizmu. Przyczynia się do powstawania:

  • cukrzycy typu 2
  • insulinooporności
  • zaburzeń gospodarki lipidowej
  • niewydolności oddechowa
  • zwyrodnienia stawów
  • dny moczanowej
  • nowotworów

Mimo tego, że główna przyczyna powstawania otyłości jest w naszych rękach, nieustannie przybywa osób z tą chorobą na całym świecie. Bądźmy tego świadomi! Jedzmy mądrze! Wybieramy to, co dobre i zdrowe. Zdrowa i pełnowartościowa dieta nie jest już nudna i niesmaczna.

Nie wiesz jak wprowadzić zdrowe nawyki? Zacznij od małych kroków Zastosuj zasadę 5U

1. Urozmaicenie

2. Umiarkowanie – zapanuj nad ilościami

3. Uregulowanie – spożywaj 5 posiłków i nic pomiędzy nimi

4. Uprawianie – sport to zdrowie, nawet umiarkowana aktywność i spacery przyniosą efekty

5. Unikanie – eliminuj produkty, które Ci nie służą: tłuste, smażone, przetworzone

Nie zapominaj także o Uśmiechu 🙂 Zgłoś się do nas, a my w przełomowy sposób zadbamy, aby Twoja dieta była urozmaicona, zdrowa i smaczna. Z naszym doświadczonym dietetykiem zaplanujesz indywidualny plan dietetyczny i będziesz mógł monitorować swoje postępy podczas cyklicznych i darmowych konsultacji.

 

Aleksandra Turska, magister dietetyki

Sprawdź inne diety

Zobacz wszystkie diety

Sprawdź inne diety

Zobacz wszystkie diety