Najlepsze produkty spożywcze dla pięknej skóry

Jakie pokarmy wybierać? Lub nie?  Podajemy poniżej:

1. Unikaj cukru

Dieta o bardzo niskiej zawartości cukru, przyczynia się do poprawy stanu skóry trądzikowej. Skoki poziomu glukozy we krwi, wywołane poprzez jedzenie słodkich pokarmów działają niszcząco na jakoś skóry. Mogą nasilać zmiany trądzikowe, powodować wysypki oraz pogłębienie zmarszczek. Słodkie, przetworzone pokarmy, zawierające duże ilość cukru oraz słodkich dodatków, najlepiej zredukować jak to możliwe. W zamian za nie warto włączyć do diety produkty naturalne, owoce oraz świeże warzywa, a jako przekąskę wykorzystać orzechy.

2. Ogranicz spożycie produktów mlecznych

Nadmierne spożycie produktów mlecznych może nasilać zmiany trądzikowe na skórze. Przypuszcza się, że hormony, zawarte w mleku krowim, mogą stymulować wytwarzanie łoju przez skórę. Produkty mleczne można zastąpić produktami kozimi lub owczymi a także wybierać produkty wegetariańskie, np. mleka roślinne.

3. Postaw na warzywa

Jeśli chcesz mieć ładną, zdrową cerę wybieraj warzywa. W diecie powinny się pojawiać czerwone warzywa, np. pomidory. Zawiera likopen, który odpowiada za ochronę skóry przed wolnymi rodnikami. Antyoksydant ten, walczy z czynnikami, które mogą powodować jej uszkodzenia. Ważne są również warzywa o zielonej barwie. W naszej diecie powinny królować sałatki na bazie sałat, a także soki czy koktajle z dodatkiem szpinaku lub jarmużu. Rukola oraz rukiew woda usuwają wolne rodniki, które uszkadzają strukturę kolagenu. Ważne są również żółte oraz pomarańczowe warzywa. Papryka zawiera duże ilości witaminy C, która spowalnia starzenie się skóry oraz poprawia wytwarzanie kolagenu. Należy wybierać warzywa o mocnej, intensywnej barwie. Takie mają najwięcej witamin i składników mineralnych.

4. Dodawaj zdrowe tłuszcze do swojej diety

Dressingi do sałatek warto robić na bazie oliwy z oliwek. Zawiera ona duże ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz witaminę E. Jest ona przeciwutleniaczem, który wspomaga wzrost zdrowej skóry, włosów oraz paznokci. Składniki te spowalniają proces starzenia i przywracają młodzieńczą elastyczność skóry. Dużo kwasów tłuszczowych jednonasyconych zawiera awokado, które sprawdzi się jako dodatek do koktajlu lub element sałatki

5. Postaw na przeciwzapalne tłuszcze z grupy omega-3

Kwasu tłuszczowe omega-3 są odpowiedzialne za naprawę skóry, jej wilgotność i ogólną elastyczność. Są dobrze znane ze swojej zdolności do zwalczania i zapobiegania wielu przewlekłym chorobom skóry, takim jak trądzik, łuszczyca, egzema, jak również mogą spowalniać oraz odwracać oznak przedwczesnego starzenia się. W diecie więc powinny pojawić się ryby, siemię lniane oraz olej lniany, nasiona chia oraz orzechy włoskie.

6. Ciemna czekolada może stanowić zdrową przekąskę

Kakao jest bombą zawierająca ogromną ilość przeciwutleniaczy, którym zawdzięczamy piękny wygląd skóry. Zawiera również ważne minerały- magnez, żelazo, mangan, które są wykorzystywane do regeneracji skóry, dostarczenia do niej odpowiednich ilości tlenu a także do redukcji stresu. Warto jednak upewnić się, że kupowana czekolada zawiera co najmniej 70% kakao, aby uzyskać dobry stosunek korzyści zdrowotnych do zawartości cukru.

7. Często pij zieloną herbatę

Zielona herbata jest jednym z produktem jednogłośnie wybranym jako najlepszy dla zdrowia skóry. Potężne przeciwutleniacze zawarte w zielonej herbacie znane są z przeciwdziałania uszkodzeniom skóry, spowodowanym przez słońce. Zielona herbata zmniejsza również widoczne oznaki starzenie się poprzez hamowanie enzymów odpowiedzialnych za osłabienie struktury skóry, pojawiającej się wraz z wiekiem. Spośród wszystkich zielonych herbat Matcha (zielona herbata w proszku) jest uważana za najbardziej korzystną, zawierającą wyższe stężenie witamin i przeciwutleniaczy.

Sprawdź inne diety

Zobacz wszystkie diety

Sprawdź inne diety

Zobacz wszystkie diety