Kawa – zdrowy czy szkodliwy napój?

1. Kawa zwiększa ryzyko chorób sercowo- naczyniowych?

Od dawna podejrzewano, że spożycie kawy wiąże się z wysokim ryzykiem chorób sercowo- naczyniowych. Kofeina, zawarta w m.in. w kawie może spowodować wzrost ciśnienia skurczowego krwi o ok 5-15 mm Hg oraz rozkurczowego o 5-10 mm Hg.  Wzrost ten jest najbardziej zauważalny przy dawce powyżej 250 mg kofeiny (ok. 2 szklanki kawy). U osób z nadciśnieniem, efekt ten jest najbardziej widoczny. Zazwyczaj po ok. 1-3 dniach następuje tolerancja na zmiany ciśnienia. Niemniej jednak niektóre z ostatnich badań donoszą, że umiarkowane spożycie kawy nie ma żadnego wpływu, a nawet może wykazywać ochronne działanie przed takimi chorobami. Wyniki metaanaliz badań naukowych potwierdzają tę tendencję, sugerując, że wypijanie umiarkowanych ilości kawy może być związane z niższym ryzykiem chorób układu sercowo-naczyniowego w porównaniu do okazjonalnego wypijania. Inne badania pokazują, że nie można wykazać związku między spożyciem kawy a tymi chorobami.

2. Kawa przyczynia się do nieprawidłowego poziomu cholesterolu?

Aktualne badania wskazują, że kofeina znajdująca się w kawie, nie przyczynia się do zaburzenia poziomu lipidów we krwi. Za taki efekt głównie podejrzewa się inne substancje- diterpeny, które znajdują się w większej ilości w kawie przygotowywanej po turecku oraz w kafeteriach. Wystarczy jednak przelać taką kawę przez bibułę filtracyjną, a ilość tych substancji zostanie zmniejszona. Tak przygotowana kawa, może powodować niewielki wzrost poziomu cholesterolu we krwi. W połączeniu z możliwym podnoszeniem poziomu homocysteiny, oraz zaburzeniem funkcji naczyń krwionośnych, może przyśpieszać rozwój choroby niedokrwiennej serca.

3. Czy kawa przyśpiesza rozwój osteoporozy?

Spożywanie kawy u młodych osób, u których następuje wzrost kości, może zaburzyć ich strukturę. Kości stają się bardziej podatne na złamania oraz pogorszeniu ulega ich proces gojenia się.  U osób dorosłych, spożywających duże ilości kofeiny może nastąpić szybsze uszkodzenie kości. Przy małej podaży wapnia z dietę, następuje większe usuwanie wapnia i magnezu z organizmu.

4. Kawa może wpływać na nasz nastrój?

Kawa najczęściej jest doceniana ze względu na działanie pobudzające, zwiększenie czujności, poprawę koncentracji oraz funkcji psychomotorycznych. Poprawia nastrój oraz wydolność fizyczną. Aby uzyskać taki efekt, wystarczy średnie spożycie kawy. Spożycie 1-2 szklanek kawy wywołuje pozytywny wpływ na nasze ciało: polepsza się nastrój, koncentracja, zdolność wykonywania zadań umysłowych, zmniejsza się senność, zmęczenie,

5. Czy może przyczyniać się do nasilenia objawów refluksów?

Kawa pobudza wydzielanie soku żołądkowego, pobudza wydzielanie gastryny co może powodować rozwój objawów związanych z refluksem oraz owrzodzenia w żołądku i jelitach.

6. Czy wpływa na rozwój cukrzycy?

Osoby z nieprawidłowym poziomem glukozy we krwi powinny ograniczać spożycie kawy. Zawarta w niej kofeina upośledza wchłanianie glukozy, zmniejsza wrażliwość komórek na działanie insuliny i podnosi poziom tego hormonu. Aktualne badania sugerują, że bezpieczniejszy wpływ na poziomu glukozy we krwi ma kawa bezkofeinowa.

7. Kawa zmniejsza ryzyko rozwoju nowotworu?

Aktualne badania naukowe sugerują ochronne działanie kawy w przypadku wystąpienia nowotworów. Prawdopodobnie kawa nie wpływa na zwiększone ryzyko rozwoju nowotworów. Wręcz w przypadku nowotworu jelita grubego, piersi oraz wątroby kawa może działać ochronnie. Nie do końca klarowne są wnioski dotyczące nowotworu płuc i pęcherza moczowego.

Kawa zawiera substancje korzystnie wpływające na zdrowie, np. Pol fenole. Jednak proces prażenia kawy powoduje powstawanie szkodliwej substancji jaką jest akryloamid. Jej działanie jest związane z predyspozycją danej osoby. W związku z niejednoznacznym wpływem na zdrowie, ilość wypijanej kawy w ciągu dnia powinna być limitowana.

Sprawdź inne diety

Zobacz wszystkie diety

Sprawdź inne diety

Zobacz wszystkie diety