Jesteś tym, co jesz. Pusty slogan czy stwierdzenie mające potwierdzenie w nauce?

Jesteś tym, co jesz. Pusty slogan czy prosta, ale kluczowa mądrość, którą powtarzali nam już rodzice od najmłodszych lat?   Zdecydowanie ostatnie lata przemawiają za ogromnym znaczeniem diety dla funkcjonowania organizmu.

Istnieje niekwestionowana zależność między dietą a zdrowiem.  

Niewątpliwie kondycja organizmu jest uzależniona od diety, którą stosujesz na co dzień. Nie jest ważne jakie eksperymenty i drakońskie wyrzeczenia podejmujesz na 1-2 dni tylko jak odżywiasz się standardowo.

Jedz z głową

To co spożywasz znajduje odzwierciedlenie w Twoim wyglądzie, kondycji Twojego organizmu a także w wynikach badań. Komponuj i spożywaj przemyślane posiłki, a organizm Ci się odwdzięczy doskonałym samopoczuciem i zdrowiem. Nie sięgaj po wygodne, szybkie dania, kanapki. Zanim zjesz, zastanów się ile jest w nich chemii i ulepszaczy, aby były trwałe oraz w tak niskiej cenie.   Wiele produktów wygodnych i dedykowanych przeciętnie zapracowanemu człowiekowi można określić jako smaczne, niestety. Ale czy zdajesz sobie sprawę, dlaczego tak jest? Otóż, jest w nich ogromna zawartość tłuszczu, a to właśnie on jest nośnikiem smaku. Dlatego w dzisiejszych czasach należy być świadomym konsumentem i umieć czytać etykiety, aby odpowiedzialnie komponować swoją dietę.

 

Jesteś na tyle zdrowy na ile pozwalasz sobie na to odpowiednią dietą.

Czym jest dieta? Jest to nic innego jak sposób odżywiania. Czyli nie przyjęty na 2 tygodnie styl jedzenia mający na celu redukcję masy ciała, ale stały, tradycyjny, typowy sposób odżywiania.

Mając na uwadze powyższą definicję warto zadać sobie pytanie, jaka jest moja dieta?  Czy wiesz, że nawet 70% odporności pochodzi z brzucha, a jelita nazywane są naszym drugim mózgiem?  Zadbaj o stan jelit, bo to one programują wiele procesów oraz warunkują ogólny stan organizmu.

 

Epidemia XXI wieku, czyli choroby dietozależne.

Głównym lekarstwem chorób, które najczęściej występują w społeczeństwie, jest POŻYWIENIE. Do chorób dietozależnych zaliczamy miedzy innymi:

  • otyłość
  • choroby układu sercowo-naczyniowego
  • cukrzyca typu II
  • nowotwory
  • nadciśnienie tętnicze
  • depresja

Wszystkie powyższe, tak powszechne schorzenia określamy mianem DIETOZALEŻNYCH. Zależnych od diety… a więc odpowiednią dietą możemy wzmocnić profilaktykę przeciwko danemu schorzeniu. W przypadku zachorowania odpowiednie żywienie jest głównym czynnikiem warunkującym wyleczenie bądź poprawę stanu zdrowia. Wydaje się tak proste, a to właśnie choroby dietozależne, są w głównej mierze chorobami cywilizacyjnymi, czyli występującymi w populacji bardzo często.

Dlaczego tak się dzieje? Żyjemy w biegu, przez co korzystamy z gotowych i niezdrowych posiłków. Duża zawartość cukrów prostych oraz tłuszczów w diecie. Jednostronne i nieurozmaicone pożywienie z biegiem czasu powoduje niedobory w organizmie, co napędza to kolejne problemy zdrowotne.

 

Zdrowe jedzenie nie wymaga wyrzeczeń.

Zdrowa dieta w XXI wieku jest smaczna i różnorodna. Możesz jeść dobrze i zdrowo. Zwracaj uwagę co ląduje w Twoim koszyku w sklepie, co masz w lodówce oraz co znajduje się finalnie na Twoim talerzu. Naucz się mądrze komponować posiłki. Nie dla każdego taka sama dieta jest odpowiednia. W zależności od stanu organizmu możesz potrzebować wyeliminować np. gluten bądź laktozę. Dla innych świetnym rozwiązaniem będzie po prostu klasyczna ale idealnie zbilansowana dieta i nauka regularnego jedzenia.  

Mądre żywienie to inwestycja w swoją przyszłość.

Zaufaj przełomowym specjalistom. Pomożemy Ci zadbać o ukształtowanie zdrowych nawyków. Każde danie będziesz spożywał z przyjemnością i z korzyścią dla swojego zdrowia. Mamy już 10 letnie doświadczenie w planowaniu żywienia zarówno w dietach standardowych jak i leczniczych. Nie wiesz jaką dietę wybrać? Skonsultuj się z naszym dietetykiem. Konsultacje przeprowadzane są w MD Clinic na ul. Siennej 83 oraz telefonicznie. Dla Klientów naszego cateringu są one BEZPŁATNE.

 

Aleksandra Turska, dietetyk

Sprawdź inne diety

Zobacz wszystkie diety

Sprawdź inne diety

Zobacz wszystkie diety