Jak utrzymać dobrą formę i piękną sylwetkę latem?

Lato w pełni. Upragniony wypoczynek zbliża się ogromnymi krokami. Po roku ciężkiej pracy perspektywa wyjazdu może budzić w nas różne uczucia. Słodkie lenistwo na plaży, pływanie żaglówką na jeziorach a może wyprawa w góry? Niezależnie na jaki wypoczynek się decydujemy zdarza się, że z tyłu głowy nachodzi nas myśl o „formie na lato” a przede wszystkim jak ją utrzymać.

Regularność to podstawa!

Nawyki żywieniowe budujemy cały rok, nie tylko na czas od-do wakacji – przecież chcemy cieszyć się świetnych zdrowiem i sylwetką okrągły rok!  Jeżeli cały rok dbamy o swoją dietę, regularnie ćwiczymy, pijemy odpowiednią ilość wody to nawet tygodniowe lenistwo na all inclusive nie zepsuje naszych osiągnięć. Wakacje są czasem spokoju, ładowania akumulatorów i dbania o siebie. Zrównoważona dieta to również przejaw dbania o siebie. Jeżeli wakacje są dla nas synonimem jedzenia „zakazanych” produktów to powinniśmy bacznie przyjrzeć się naszej codziennej diecie. Może jest zbyt restrykcyjna, a może brakuje w niej białka?

W zrównoważonej diecie jest miejsce na coś słodkiego jak również na pełnowartościowe posiłki.

Na wakacjach próbujmy lokalnych przysmaków, korzystajmy z lokalnych produktów. Jeżeli lubimy leniuchować i nie specjalnie mamy ochotę na ciężkie ćwiczenia fizyczne – postawmy na rekreacyjne pływanie w basenie, snorkowanie w morzu lub skorzystajmy ze zorganizowanych zajęć takich jak Zomba czy joga.  Aby nasz urlop dał nam odpoczynek i regenerację, jak również wspierał nasz wybór o zdrowym życiu kierujmy się poniższymi zasadami:

  • Pijmy dużo wody – co najmniej 2 l wody – tyle na wakacjach powinniśmy wpisać w nasze dzienne zapotrzebowanie, aby czuć się dobrze. Woda najlepiej nawadnia, poprawia nasze samopoczucie i pomaga regulować apetyt. Pamiętajmy, że podczas upałów powinniśmy zwiększyć ilość wypijanej wody jak również podczas ćwiczeń fizycznych czy np. górskich wędrówek
  • Jedzmy regularne posiłki – pomimo wakacji starajmy się pozostać przy systemie posiłków jaki mamy na co dzień. Jeżeli w domu jemy 4-5 posiłków dziennie na wakacjach również wprowadźmy ten system. Regularność posiłków, pozwoli nam na uczucie sytości, zapobiegnie atakom głodu, który może skutkować zwiększoną ochota na przejadanie się. Dodatkowo dbajmy o to, aby każdy nasz posiłek zawierał warzywa, źródła białka, zdrowe tłuszcze – jak oliwa z oliwek lub orzechy. Wybierajmy chudy nabiał i regionalne owoce. Zbilansowanie posiłku zapewni nam uczucie sytości na dłużej.
  • Postarajmy się nie podjadać. Podjadanie może okazać się zgubne dla naszej sylwetki. Słodkie owoce, orzechy, suszone owoce, świeżo wyciskane soki spożywane pomiędzy posiłkami dostarczą nas sporo kalorii, dodatkowo zwiększą szanse na kolejną porcje produktu. Nasz organizm potrzebuje co najmniej 3h, aby strawić posiłek. Jeżeli między posiłkami pojawiają się słodkie czy słone przekąski poziom insuliny gwałtownie wzrasta a następnie spada co może powodować chęć na spożycie większej ilości jedzenia niż zaplanowane. Lepiej, aby ulubiony owoc czy orzechy były częścią posiłku np. II śniadania czy lunchu.
  • Wspólnemu biesiadowaniu często towarzyszy alkohol. Niestety alkohol to poza pustymi kaloriami zwiększony apetyt i ochota na słodkie. Jeżeli nie jesteśmy w stanie całkowicie zrezygnować z alkoholu wybierzmy lampkę wina do kolacji i postarajmy się na tej lampce poprzestać

Mądre wybory

Będąc na wakacjach nie musimy sobie niczego odmawiać tylko modyfikować nasze wybory. Podczas wspólnego grillowania wybierzmy pierś z kurczaka, ryby lub owoce morza. Jeżeli mamy ochotę na deser wybierzmy mały kawałek ciasta, a porcje lodów zjedzmy w kubeczku z dodatkiem owoców, a nie kremu czy czekolady. Zrównoważona dieta pozwala nam na pełen relaks, cieszenie się urlopem i wymarzoną sylwetką.

Pamiętajmy, aby czas odpoczynku był czasem rozsądnego korzystania z przywilejów i smaków jakie daje nam lato. Nie należy nadmiernie się ograniczać, wystarczy dokonywać mądrych wyborów żywieniowych oraz zachowania umiaru i odpowiednich proporcji.

Czytaj również: Czy można być całe życie na diecie?

Sprawdź inne diety

Zobacz wszystkie diety

Sprawdź inne diety

Zobacz wszystkie diety