Dieta sposobem na choroby cywilizacyjne

Przyczyn występowania tego zjawiska można doszukiwać się na wiele sposobów. Do głównych należą: przewaga siedzącego trybu życia nad aktywnym, brak edukacji żywieniowej, zwiększanie ilości przetworzonej żywności na rynku (zwłaszcza w produktach skierowanych do dzieci, tj.: płatków zbożowych, słodyczy, soków, śniadaniowych słodkich kanapkach, fastfood’ach itp.!) oraz wzrost jej popularności i łatwości dostępu. Dziś już nikogo nie dziwi 24h na dobę otwarty fastfood z możliwością dowozu jedzenia do domu, automaty ze słodyczami, kioski z hot dogami.  Wraz ze wzrostem ilości, tego typu żywności wzrosła jej dostępność.

Niestety wysoki stopień przetworzenia wiąże się ze zmniejszeniem ilości wartości odżywczej, czyli zawartości witamin, minerałów. Nie jest więc problemem mając dużo pracy, rodzinę wypełnić sobie codzienne menu jedzeniem kalorycznym, pozbawionym wartości odżywczych.

Jak wygląda takie menu, którego wartość kaloryczna jest wysoka i będzie sprzyjała tyciu, a jednocześnie powodowała niedobory witamin i minerałów, w związku z wysokim stopniem przetworzenia?

Przykładowo: Śniadanie: kawa rozpuszczalna z cukrem, gotowana mieszanka musli z ”owocami” i mlekiem lub bułka z białym serem, dżemem i słodkie kakao lub sok, drugie śniadanie: słodka bułka, obiad panierowany kotlet, kluski lub ziemniaki, mała ilość warzyw, podwieczorek: coś słodkiego, w ciągu dnia kawa, sok lub gazowany słodki napój, na kolację – kanapki z pszennego pieczywa, mrożona pizza, zapiekanka lub sałatka z majonezem, piwo.

Brzmi znajomo? Taki jadłospis może mieć spokojnie 2500 kcal i nie ma praktycznie żadnych wartości odżywczych. Tym sposobem odżywiając się podobnie przez wiele lat generujemy nie tylko nadwagę, ale i niedożywienie. Jak to możliwe? Otóż osoba z nadwagą a nawet otyłością może być niedożywiona, jeśli nie dostarcza wraz z pokarmem niezbędnych składników odżywczych. Stąd łatwa droga do kolejnych komplikacji zdrowotnych.

Powielając, taki schemat codziennie przez wiele lat, prowadzimy do insulinooproności, zwiększamy ryzyko cukrzycy i chorób układu krążenia, generujemy nadwagę, która wiąże się z powstaniem nadciśnienia. Nadprogramowe kilogramy generują obciążenie na stawy, co z kolei wiąże się z większym ryzykiem kontuzji i chorób zwyrodnieniowych stawów. Jak, więc widać wpływamy na kaskadę problemów zdrowotnych i chorób, które znacznie pogarszają, jakość życia. Ryzyko występowania tych problemów zwiększa się znacząco, gdy w naszej rodzinie już pojawiały się tego typu problemy.

Jak, więc się uchronić przed dieto zależnymi chorobami? Odpowiedzią na to pytanie może być właśnie dobrze dobrany catering dietetyczny lub dopasowana indywidualnie dieta. W pierwszym przypadku nie ma ryzyka niepowodzenia, jako że wybór naszego Cateringu to wprowadzenie podstawowych zdrowych zasad żywienia, takich jak regularność, urozmaicenie i dużo wartości odżywczej, W drugim przypadku – diety realizowanej samodzielnie należy uważać.

Przede wszystkim nie należy brać diety od koleżanki, kolegi, który skorzystał z porady dietetyka i dostał dietę. Niedopasowana dieta może przynieść więcej szkód niż korzyści. Podobna sytuacja dotyczy diet popularnych z Internetu. Nie należy sięgać, po diety cudy, cudowne suplementy, ponieważ bez zmiany nawyków lub całościowego żywienia nie uzyskamy efektów, które uchronią nas przed problemami zdrowotnymi.

Zalecamy również skorzystanie z porady specjalisty Dietetyka, który wpłynie na zmianę nawyków, a nie tylko na całodzienne menu. Dietetyk bierze pod uwagę nie tylko cel, efekt redukcji, ale też zdrowie, dlatego na podstawie wywiadu będzie wiedział, na jakie skutki dany model żywienia może nas narażać i jak się uchronić. Nasz catering daje możliwość odbycia takiej konsultacji i przetestowania jednego dnia cateringu dietetycznego, który może stać się wzorcem Twojego nowego sposobu żywienia i zapoczątkować zmiany, które zaowocują zdrowiem na całe życie.

Jeśli jesteś zainteresowany taką konsultacją, w Twojej rodzinie występowały choroby dieto-zależne, masz nadwagę lub chcesz się przed nią i jej konsekwencjami uchronić, zapytaj o konsultacje z naszym specjalistą, a my pomożemy Ci w profilaktyce, redukcji i dietoterapii.

Sprawdź inne diety

Zobacz wszystkie diety

Sprawdź inne diety

Zobacz wszystkie diety