Dieta Paleo Sport

W weekend 14-15.11.2015 mieliśmy przyjemność uczestniczyć warsztatach na temat diety PALEO. Staramy się ciągle doskonalić i poszerzać naszą wiedzę z zakresu żywienia. Dietetyka jest nauką dynamiczną, dlatego stale trzymamy rękę na pulsie.

Dieta Paleo to dieta oparta na diecie naszych przodków. Zastanawiacie się, czemu warto brać pod uwagę dietę stosowaną w paleolicie skoro mamy XXI wiek? Otóż w obecnych czasach w wyniku postępu przemysłu i biotechnologii zostaliśmy otoczeni łatwo dostępną, wysoce przetworzoną żywnością, bogatą w cukry i tłuszcze.

Żywność ta jest tak łatwo dostępna, że przestaliśmy zwracać uwagę na to, że w trakcie pracy, oglądania telewizji często ciągle coś podjadamy. Coraz rzadziej zwracamy uwagę na skład pożywienia i niestety dowiadujemy się o złych nawykach już w momencie, kiedy pojawiają się problemy zdrowotne. Wraz z rozwojem przemysłu spożywczego, zamiast stawać się zdrowsi i żyć dłużej, zmagamy się z coraz większą ilością chorób dietozależnych. W dużej mierze przyczynił się do tego wygodny styl życia, łatwo dostępna i przetworzona żywność. Te obserwacje stały się bodźcem do zwrócenia uwagi na żywienie w okresie, kiedy do takiej żywności dostępu nie było, a zdobycie pożywienia wiązało się ze zwiększona aktywnością ruchową.

Przyjrzyjmy się więc tej diecie.

Dieta paleo pozbawiona jest glutenu i zbóż wchodzących w reakcje krzyżowe, nie zawiera laktozy, białek mleka krowiego, cukru, roślin strączkowych, jako że źródła te nie były dostępne dla naszych przodków. Jej podstawą jest dobrej jakości mięso, ryby, warzywa, pestki i nasiona, a więc żywność nieprzetworzona, bogata w witaminy i minerały. Współcześnie modyfikacje diety paleo stosuje się w sporcie zawodowym, amatorskim, redukcji masy ciała i niektórych jednostkach chorobowych takich, jak: zaburzenia glikemii, stany zapalne, choroby autoimmunologiczne, nietolerancje. Oczywiście w przebiegu tych jednostek chorobowych mogą znaleźć się wykluczenia wynikające z indywidualnych nietolerancji i zaleceń, niestosowane w naszym paleo, ale podstawowe kryteria eliminacji i zasad tej diety są spełnione. Dieta może być, więc nie tylko krokiem ku redukcji masy ciała, ale też poprawy zdrowia. Paleo jest dietą gęsto odżywczą, co oznacza, że zawiera produkty zawierające dużą ilość witamin i składników mineralnych.

Niezmiernie ważne jest, aby dieta paleo była dobrze zbilansowana. Niestety samodzielnie stosując tą dietę można doprowadzić do niedoborów wapnia, błonnika i niektórych witamin. Często też dieta jest źle interpretowana i źródłem białka stają się przetwory mięsne o wysokim stopniu przetworzenia.

Nie należy też zapominać, że główną zasadą tej diety jest sięganie po naturalne produkty. Przetwory mięsne, czyli różnego rodzaju kiełbasy, wędliny, konserwy i pasztety zawierają dużo konserwantów, dodatku cukrów, a niskie wartości odżywcze – takich produktów nie znajdziecie w naszym cateringu dietetycznym.

Zanim więc zdecydujecie się na samodzielne stosowanie diety paleo, warto odbyć konsultacje z dietetykiem. Pozwoli to nie tylko wybrać najlepszą dietę, wykluczyć przeciwskazania, ale też uniknąć złych interpretacji.

Menu naszej diety paleo dostępne jest na stronie: https://www.przelomwodzywianiu.pl/menu-tygodniowe

Przed wyborem zalecamy skonsultować się z naszym dietetykiem oraz zachęcamy do wykonywania bezpłatnej analizy składu ciała i monitorowania postępów.

Sprawdź inne diety

Zobacz wszystkie diety

Sprawdź inne diety

Zobacz wszystkie diety